"Географія - весь світ у твоїх руках"

четвер, 19 січня 2023 р.

ХТО ТАКІ "ЛУЗОФОНИ"?

 

ХТО ТАКІ "ЛУЗОФОНИ"?


 За поширеністю в світі португальська мова займає почесне 7 місце. Саме нею щоденно спілкується 260 мільйонів осіб. І хоч її батьківщиною є Португалія, та все ж найбільшим бастіоном португальської мови є Бразилія - шоста за чисельністю країна світу. В одному лише Сан-Паулу (13 мільйонів осіб) - найбільшому місті країни португаломовних більше, ніж в самій Португалії (10,5 млн.осіб). Однак не лише в Бразилії та Португалії поширена португальська мова. Крім цих двох держав португальська мова є державною або офіційною в Анголі, Кабо-Верде, Східному Тиморі, Гвінеї-Бісау, Мозамбіку, Сан-Томе і Принсіпі, Екваторіальній Гвінеї та автономному округу Китаю - Макао (колишня португальська колонія). Крім того португальська мова - офіційна мова Європейського Союзу, та одна із робочих мов ООН.  Усіх носіїв португальської мови називають "лузофонами". Свою назву вони отримали на честь історичної області Лузітанія, яка розміщувалася на території сучасної Португалії. Під "лузофонією" розуміють як носіїв португальської мови як рідної, так і людей, які володіють та користуються нею в тій чи іншій мірі.

вівторок, 10 січня 2023 р.

Географічний календар

 Географічний календар

Січень
6 січня 1945 року— помер Володимир Вернадський, український філософ і природознавець.
8 січня 1642 року — помер Галілео Галілей, італійський мислитель, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик. «А все таки вона крутиться!»
16 січня 1884 року — помер Павло Платонович Чубинський, український етнограф, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України
17 січня 1912 року — Члени експедиції  Роберта Скотта прибули до Південного полюса.

субота, 7 січня 2023 р.

Піраміди Гізи

 

Піраміди Гізи

Піраміди Гізи - єдина пам'ятка так званих "Семи чудес світу", яка збереглася до наших днів, і витримала тисячі років пекучого сонця, пустельних вітрів та піщаних бур. Будувалися вони не в один період, а в різні роки. Приміром найбільша серед них - Хеопса будувалася імператором Хуфу (2604-2581 роках до н.е., або 4620 років тому), менша піраміда - Хефрена будувалася в 2572-2545 роках до н.е. (4570 років тому), а найменша піраміда Мікерина споруджена у 2545-2510 рр. до н.е. (4530 років тому).
В спорудженні цих дійсно величних споруд не останню роль зіграла астрономія і астрономічні знання стародавніх єгиптян. Єгиптолог Кейт Спенс вважає, що спорудження пірамід здійснювалося за допомогою орієнтації по зіркам, а саме - Міцар і Кохаб в сузір'ї Великої і Малої Ведмедиць. Через коливання земної осі у просторі, більш відоме як прецесія (з періодом в .
 26 000 років) ці дві зірки в різні століття вказують на різні сторони світу. Обчисливши час, коли вони показували на північ, можна дуже точно визначити період, коли будувалися піраміди.